Home |
Search |
Today's Posts |
#20
![]() |
|||
|
|||
![]()
On Thu, 23 Apr 2015 18:32:56 -0700, Jeff Liebermann
wrote: Helium previously costs about $8/liter but is now running about $20/liter thanks to the helium shortage. That's $14,600 for 730 liters. Are you sure you want to do this? Hmmm... that can't be right. The problem is that I'm getting prices for helium that are all over the map. For example: http://www.reuters.com/article/2013/09/19/us-helium-shortage-analysis-idUSBRE98I0AN20130919 "... spot price of liquid helium has jumped to $25-$30 per liter from $8 last year." http://www.crainsnewyork.com/article/20140126/FINANCE/301269974/helium-shortage-deflates-party-city "prices have doubled since 2006, to $6.13 per-cubic meter, according to the latest figures from the U.S. Geological Survey." 1 cubic-meter = 1000 liters, so that is $0.00613/liter which seems rather low. http://minerals.usgs.gov/minerals/pubs/commodity/helium/mcs-2014-heliu.pdf "The estimated price range for private industry’s Grade-A gaseous helium was about $7.21 per cubic meter ($200 per thousand cubic feet), with some producers posting surcharges to this price. 1 cubic-meter = 1000 liters, so that is $0.00721/liter, which agrees with the previous article, mostly because the price came from the same source. Ok, let's try party helium: http://www.sfparty.com/products.php?product=Helium%3A-Balloon-Time-Disposable-Helium-Tank-Purchase $55 for 14.9 cubic-ft. 14.9 ft^3 = 422 liters $55 / 422 liters = $0.13/liter Does anyone have the real price of helium? -- Jeff Liebermann 150 Felker St #D http://www.LearnByDestroying.com Santa Cruz CA 95060 http://802.11junk.com Skype: JeffLiebermann AE6KS 831-336-2558 |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
Which is better: 5/8 wave vertical or J pole? | Antenna | |||
20m 1/4 wave portable vertical | Antenna | |||
New program - 1/2-wave vertical | Antenna | |||
5/8 wave 6m vertical | Antenna | |||
1/4 wave vertical vs. loaded vertical | Antenna |